Gabinet Wolsztyn

ul. Wodna 9, Wolsztyn
Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 18

Gabinet Poznań

ul. Kościelna 30/59, lok. 58, Poznań
+48 539 335 070
ul. Kościelna 30/59, lok. 58 Poznań
Home  /  Porady eksperta   /  Budowa implantów zębowych

Budowa implantów zębowych

Implanty zębowe umożliwiają dokonanie rekonstrukcji uzębienia w sposób doskonalszy niż jest to możliwe do osiągnięcia innymi metodami. Ale z czego tak właściwie jest zbudowany implant? Z jakich składa się części i z jakiego materiału jest wykonany? To właśnie temat naszego dzisiejszego wpisu.

Filar

Wykonany z tytanu filar to główna część implantu. To właśnie filar jest właściwym implantem wszczepianym w kość żuchwy lub szczęki. Inne jego nazwy to wszczep i implant wewnątrzkostny. Jego zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zębowego.

Z wyglądu filar jest podobny do niewielkiej śrubki. Jego powierzchnia jest więc gwintowana, co umożliwia wkręcenie go w kość – bo na tym przede wszystkim polega zabieg implantacji. Po wszczepieniu następuje proces osteointegracji. To integracja filaru z kością. Jest on przez nią obrastany. W ten sposób przejmuje on funkcje korzenia zębowego i staje się stabilną podstawą, na której można już zamocować odpowiednią rekonstrukcję protetyczną.

Łącznik

Łącznik, wykonany z tytanu lub cyrkonu, to element spełniający rolę szyjki zębowej. Jest on zatem umieszczany pomiędzy filarem i koroną protetyczną i stanowi połączenie między tymi elementami. To właśnie łącznik umożliwia osadzenie na filarze uzupełnienia protetycznego, nadając całej konstrukcji potrzebną stabilność i wytrzymałość.

Nie wszystkie łączniki są takie same – stosuje się różne ich rodzaje, a ta różnorodność sprawia, że lekarz może dobrać odpowiedni element, który jak najlepiej spisze się w przypadku konkretnego Pacjenta. Przy dobieraniu łącznika zwraca się uwagę na zakres leczenia (czy obejmuje on pojedyncze czy rozległe ubytki zębowe), miejsce założenia implantu i kąt jego nachylenia.

Korona protetyczna

Korona protetyczna jest elementem umiejscowionym nad linią dziąsła, zastępującym naturalną koronę zębową, którą odwzorowuje zarówno pod względem wyglądu, jak i spełnianych funkcji. Może być porcelanowa na cyrkonowej podbudowie, pełnoceramiczna lub kompozytowa.

Z jakiego materiału jest wykonany implant?

Najczęściej materiałem, z którego wykonuje się implanty, jest tytan. Pewne jego właściwości sprawiają, że doskonale nadaje się on do tego celu. Przede wszystkim jest to bardzo wytrzymały materiał. A właśnie takie muszą być implanty, ponieważ każdego dnia znoszą takie same obciążenia, jakim są poddawane korzenie zębów, związane z gryzieniem i żuciem pokarmu. Tytan zresztą odporny jest nie tylko na mechaniczne obciążenia, ale także na korozję.

Ale jest jeszcze inna cecha, dzięki której tytan jest idealnym materiałem na implanty. Mowa o jego biokompatybilności. Jako materiał biozgodny, tytan jest w pełni tolerowany przez organizm, który nie traktuje go jako ciała stałego i nie odrzuca go. Tytan nie wywołuje reakcji alergicznych ani stanów zapalnych.

Co możesz teraz zrobić?

Aby dowiedzieć się więcej o implantach, odwiedź R-Dent. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 502 455 515 lub wypełniając formularz. Zapraszamy!