Wypadanie zębów stałych – przyczyny
Nikogo nie trzeba przekonywać, że braki w uzębieniu znacząco wpływają nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również utratę pełnej funkcjonalności w jamie ustnej oraz stopniowy zanik tkanki kostnej. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy są zaawansowane schorzenia jamy ustnej, w tym choroby przyzębia (paradontoza) urazy mechaniczne oraz niewłaściwa higiena uzębienia. Niezależnie od przyczyny utraty zębów, sytuacja ta powoduje duży dyskomfort psychiczny u osób dotkniętych tym problemem i wymaga zastosowania odpowiedniej dla danego Pacjenta formy leczenia.
Przyjrzyjmy się zatem co najczęściej powoduje utratę zębów, jak można temu zapobiec oraz jakie konkretnie rozwiązania mamy dla Pacjentów w naszej klinice.
Utrata zębów w wyniku choroby
Wypadanie zębów często jest spowodowane złym stanem zdrowia zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i ogólnoustrojowo. Jednak statystycznie najczęstszą przyczyną utraty zębów jest paradontoza. Ta niezwykle dotkliwa choroba przyzębia ma swoje źródło w nieodpowiedniej higienie jamy ustnej, w wyniku której dochodzi do nagromadzenia się kamienia nazębnego- szczególnie niebezpieczna sytuacja jest wówczas gdy umiejscowi się poniżej linii dziąseł. Prowadzi to do powstawania głębokich kieszonek dziąsłowych, w których gromadzą się bakterie i resztki jedzenia. Aby temu zapobiec i tym samym zminimalizować ryzyko powstania paradontozy należy dokładnie szczotkować i nitkować zęby po każdym posiłku. To jednak nie wszystko co możemy zrobić, by zapewnić sobie odpowiednią higienę jamy ustnej. Warto na stałe wpisać do swojego kalendarza wizyty kontrolne, które powinny odbywać się co najmniej raz na pół roku. Podczas takich spotkań, dentysta może odpowiednio wcześnie zdiagnozować ogniska zapalne w jamie ustnej i zlecić odpowiednie działania profilaktyczne. Standardowym zabiegiem, podczas którego usuwany jest kamień nazębny, jest bezbolesny i w pełni komfortowy skaling ultradźwiękowy, który często w przypadku przebarwień bądź słabego szkliwa, jest uzupełniamy piaskowaniem i fluoryzacją. Przyczyny powstawania paradontozy mogą być również genetyczne, dlatego w takiej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na częste kontrolę stanu zdrowia zębów i dziąseł w gabinecie stomatologicznym.
Uszkodzenia mechaniczne – przyczyną utraty zębów
Nie zawsze zęby stałe tracimy w wyniku chorób czy zaniedbań w zakresie higieny jamy ustnej, czasem tracimy naturalne zęby podczas uprawiania sportu lub w wypadku komunikacyjnym. Jeśli sytuacja dotyczy pojedynczego zęba, który wypadł, złamał się bądź ukruszył, istnieją proste metody jego rekonstrukcji, np. poprzez wstawienie licówek, korony protetycznej lub uzupełnienie go materiałami kompozytowymi. W przypadku wybicia zęba podczas wypadku, gdzie uderzenie było bardzo silne, należy niezwłocznie udać się do dentysty, który usunie jego pozostałości z zębodołu i zaproponuje odpowiednią dla danej osoby formę rekonstrukcji.
ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ
Wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą aby wspólnie znaleźć dogodny dla Ciebie termin wizyty!
Naturalna wymiana zębów mlecznych na stałe
W okresie dzieciństwa każdy z nas przez to przechodził, dla wielu dzieci utrata zębów bywa prawdziwym dramatem. Jeśli nie towarzyszy im próchnica i ich następcy- zęby stałe są już wyrżnięte, nie ma powodów do obaw. Jednak warto trzymać ręką na pulsie i na bieżąco kontrolować stan zdrowia jamy ustnej swoich pociech, by zapobiec powstawaniu chorób w jej obrębie.
Jakie są skutki utraty zębów?
Osoby zmagające się z długoletnim bezzębiem bądź pojedynczymi lukami w jamie ustnej, poza dyskomfortem psychicznym, wynikającym z pogorszenia estetyki uśmiechu, zmagają się z utratą pełnej funkcjonalności w jamie ustnej oraz stopniową i nieodwracalną utratą kości – w wyniku braku jej odpowiedniego obciążenia. Skutkuje to trudnościami w odpowiednim przeżuwaniu i rozdrabnianiu pokarmów i dociążeniem układu trawiennego, do którego trafiają zbyt duże części jedzenia.
Zbyt długie odwlekanie rekonstrukcji braków w uzębieniu może prowadzić do zaniku tkanek kostnych, które są potrzebne stabilnego wszczepienia implantów zębowych.
Jednak nie oznacza to, że osoby, które borykają się z problemem mogą zapomnieć o efektywnej metamorfozie uśmiechu. W naszej klinice wykonujemy zabieg sterowanej regeneracji kości oraz podniesienie dna zatoki szczękowej, które stanowią proces przygotowawczy przed właściwym leczeniem implantologicznym. Warto również podkreślić, iż wszystkie zabiegu w R-Dencie są z reguły bezbolesne i w pełni komfortowe, dzięki zastosowaniu nowoczesnej formy znieczulenia komputerowego , które nie budzi przykrych skojarzeń wizualnych i jest niezwykle skuteczne w łagodzeniu stresu, który często towarzyszy Pacjentom przed zabiegami.
Umów się na wizytę
Zastanawiasz się jaka jest przyczyna wypadania zębów w Twoim przypadku? Chciałbyś wykonać kompleksowe badania diagnostyczne, które wskażą właściwy kierunek leczenia? Nie mogłeś lepiej trafić! W R-Dent posiadamy nowoczesne urządzenia diagnostyczne, na podstawie których dentysta precyzyjnie określi źródło Twoich dolegliwości i zaproponuje właściwą metodę leczenia. Możesz się z nami skontaktować dzwoniąc pod numer tel. 539 335 070 (Poznań) oraz 502 455 515 (Wolsztyn) lub wypełniając formularz