
Rodzaje koron zębowych
Korony protetyczne to sposób na to, by zrekonstruować zęby i odzyskać nie tylko estetyczny wygląd uśmiechu, ale także funkcjonalność uzębienia i jamy ustnej. Ale korona koronie nierówna – stosowane są różne ich rodzaje wykonywane z innych materiałów i mające odmienne właściwości. Dziś przedstawimy rodzaje koron zębowych stosowane w naszym gabinecie.
Spis treści
Korony zębowe – co warto wiedzieć?
Korona zębowa jest uzupełnieniem protetycznym, które nasadza się na uszkodzony ząb albo na implant. Pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale również wzmacniającą. Pozwala nadać rekonstruowanemu zębowi odpowiedni kształt i kolor.
Korona to uzupełnienie, które stosuje się w przypadku zębów zniszczonych chorobowo, przebarwionych, złamanych. Korona zębowa może też zastąpić wypełnienie w przypadku dużych ubytków – dziur i ukruszeń. Może ona również wzmocnić i zabezpieczyć słaby ząb.
Koronę zakłada się na ząb wyleczony i dobrze trzymający się w zębodole. Może to być również ząb martwy, jeżeli tylko zostanie on wcześniej odpowiednio przygotowany. Na osłabiony, zniszczony ząb zakłada się koronę również po odpowiednim jego przygotowaniu, czyli wsparciu konstrukcji wkładem koronowo-korzeniowym.
Kiedy ząb jest już przeleczony i wzmocniony, szlifuje się go w ten sposób, by możliwe było założenie korony. Jej ściany mają około półtora milimetra grubości, więc właśnie o tyle trzeba zmniejszyć wymiary zęba, aby zrobić dla niej miejsce. Ząb wraz z koroną powinien w odpowiedni sposób wypełniać przestrzeń między innymi przylegającymi do niego zębami.
Po oszlifowaniu zęba lekarz pobiera od Pacjenta wycisk protetyczny, który obejmuje przyległe i przeciwstawne zęby. Na jego podstawie wykonana zostaje korona.
Korony pełnoceramiczne
Korony pełnoceramiczne wykonuje się z napalanej warstwowo porcelany. Charakteryzują się wysoką estetyką. Doskonale odzwierciedlają naturalne piękno zębów. Nie tylko pod względem koloru i kształtu – nawet współczynnik załamania światła jest taki sam jak w prawdziwym szkliwie. Z estetycznego punktu widzenia bardzo istotne jest też to, że nie występuje efekt zasinienia. Korony pełnoceramiczne są więc właściwie nie do odróżnienia od naturalnych zębów, dlatego znakomicie sprawdzają się w rekonstrukcji nawet tych zębów, które są najbardziej widoczne podczas rozmowy czy uśmiechania się.
Porcelana to wytrzymały materiał, do tego odporny na przebarwienia, toteż korony pełnoceramiczne są trwałym rozwiązaniem – mogą przez lata dobrze spełniać swoją funkcję.
Korony cyrkonowe
Do wykonania koron cyrkonowych również używa się porcelany, ale jest ona napalana na podbudowie wykonanej z tlenku cyrkonu. Korony te mają przezierność zbliżoną do naturalnego szkliwa, a ich kolor może być dobrany indywidualnie do barwy zębów. Z tego względu dobrze oddają one naturalny wygląd zęba.
Sam cyrkon jest materiałem o dużej twardości i bardzo niskiej przewodności ciepła, co sprawia, że nawet gorące potrawy można spożywać bez problemu. Jest to też materiał biokompatybilny, a zatem w pełni tolerowany przez organizm, który nie odbiera go jako ciała obcego. Dzięki owej biozgodności korony cyrkonowe nie wywołują uczuleń i pozwalają na odtworzenie zęba w sposób doskonalszy niż jest to osiągalne za pomocą innych metod.
Co możesz teraz zrobić?
Potrzebna Ci protetyczna rekonstrukcja zęba? Przyjdź do R-Dent, a zdiagnozujemy problem i wspólnie wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla Twoich zębów. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 502 455 515 lub wypełniając formularz.