Leczenie choroby okluzyjnej
Poznań / Wolsztyn
Choroba okluzyjna to poważny problem, który może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami. Może ona prowadzić nie tylko do starcia zębów, ale również nawracających bólów głowy. Dlatego tak ważne jest, aby szybko podjąć decyzję o przeprowadzeniu leczenia w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Rozwiązanie problemu choroby okluzyjnej pozwala znacznie podnieść jakość życia.
Co powinieneś wiedzieć o chorobie okluzyjnej?
Na układa żucia składają się zęby, mięśnie oraz staw skroniowo-żuchwowy. Nieprawidłowe funkcjonowanie jakiegokolwiek elementu może w konsekwencji prowadzić do niepoprawnego kontaktu górnej szczęki z dolną. To z kolei jest powodem ciągłego naprężenia mięśni oraz niszczenia zębów, co tym samym sprawia, że dochodzi do stopniowej degeneracji układu żucia. Choroba okluzyjna jest więc trwałym zaburzeniem funkcji co najmniej jednej części układu żucia, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się wielu poważnych problemów.
Jak rozpoznać chorobę okluzyjną?
Niezwykle ważne jest, aby decyzję o leczeniu podjąć jak najszybciej, dlatego dobrze znać objawy towarzyszące chorobie okluzyjnej. Pamiętać należy, że wystąpienie nawet jednego z nich jest wyraźnym sygnałem, iż wizyta w klinice stomatologicznej jest konieczna. Można wyróżnić następujące objawy:
-
- starcie, przemieszczenie i ruchomość zębów,
- niewyjaśnione migrenowe bóle głowy,
- nadwrażliwość zębów,
- ból w trakcie nagryzania,
- ubytki przyszyjkowe zębów;
- kruszenie się odbudów protetycznych lub plomb, a także pęknięcia zębów,
- trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym,
- sztywność szczęki po przebudzeniu,
- zgrzytanie zębami i nadmierne zaciskanie zębów,
- trudności przy otwieraniu ust,
- uczucie sztywnych mięśni karku.
Objawy te mogą występować pojedynczo, dlatego wystąpienie jakiegokolwiek z nich powinno być wyraźnym sygnałem, że wizyta w klinice stomatologicznej jest konieczna, dzięki czemu można zapobiec pojawieniu się poważniejszych problemów w przyszłości.
Jak powstaje choroba okluzyjna?
Utrata zęba zawsze jest poważnym problem. Okazuje się również, że powstanie luki może skutkować chorobą okluzyjną. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do przemieszczania się pozostałego uzębienia, co tym samym powoduje nieprawidłowy kontakt górnej szczęki z dolną. Dlatego tak ważne jest, aby problem nawet pojedynczej luki rozwiązać w profesjonalnej klinice stomatologicznej.
Choroba okluzyjna może być również spowodowana nieprawidłowo dopasowanymi wypełnieniami, licówkami, koronami czy mostami protetycznymi. Ponadto źródłem powstania dolegliwości mogą być także wady wrodzone oraz wyrzynające się ósemki. Określenie przyczyny pojawienia się choroby okluzyjnej jest niezwykle ważne, bo to właśnie na tej podstawie można zaplanować całe leczenie.
Poznaj ekspertów wykonujących zabiegi profilaktyczne
Lekarz stomatolog
Radosław Dura
Ukończył Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Posiada 13-letnie doświadczenie stomatologiczne, natomiast własny gabinet prowadzi od 10 lat. Stomatologia jest jego pasją, bez której nie wyobraża sobie życia. Po kilku latach zdobywania doświadczenia w renomowanych gabinetach postanowił skupić się całkowicie na własnej praktyce.
Zobacz efekty leczenia naszych Pacjentów
Pani Izabela
Pani Izabela miała problem z nieproporcjonalnymi oraz startymi zębami, które pogarszały estetykę jej uśmiechu. Powodem okazały się kłopoty z okluzją, czyli punktem styku uzębienia obu łuków zębowych. Po dokładnej diagnostyce dobraliśmy odpowiednie rozwiązanie, jakim okazały się licówki – zostały one precyzyjnie zaprojektowane, a następnie trwale przymocowane do zębów Pacjentki. Pani Izabela była wręcz oczarowana rezultatami i zadowolona opuściła nasz gabinet.
Jak rozwiązujemy problem choroby okluzyjnej w R-Dent?
Choroba okluzyjna wymaga kompleksowego leczenia i różnych metod, których wybór zależy od przyczyny powstania dolegliwości. Dlatego szczególną wagę przykładamy do precyzyjnie przeprowadzonej diagnostyki.
W R-Dent wykonujemy zdjęcia cyfrowe, które następnie są wprowadzane do specjalistycznego programu Dawson Wizard umożliwiającego analizę okluzji i projektowanie uśmiechu. Korzystamy również z tomografii oraz RTG, co pozwala precyzyjnie zmierzyć kąt nachylenia szczęki. Przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki pozwala nam zaproponować odpowiednie metody.
Leczenie choroby okluzyjnej może polegać na usunięciu zębów mądrości. Zabieg ten jest w pełni komfortowy i bezbolesny, dzięki wykorzystywanemu przez nas komputerowemu znieczuleniu. W razie konieczności wymieniamy również odbudowy protetyczne oraz nieprawidłowo dopasowane wypełnienia. Ponadto stosujemy specjalne szyny relaksacyjne, które niwelują objawy choroby okluzyjnej. To właśnie one pozwalają na zmniejszenie bólu oraz rozluźnienie szczęk i stawu skroniowo-żuchwowego.
Warto podkreślić, że zastosowanie szyn relaksacyjnych jest tylko jednym z etapów leczenia, po którym należy przeprowadzić kolejne zabiegi mające na celu osiągnięcie prawidłowej okluzji.
Umów się na konsultację
Wypełnij poniższy formularz
Poznaj atuty:
- Dedykowany Opiekun Pacjenta
- Kompleksowa diagnostyka 3D na miejscu
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania
Czy chorobę okluzyjną mogą wyleczyć w Poznaniu i w Wolsztynie?
Choroba okluzyjna to złożony problem, który wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i szerokiej wiedzy lekarza. Dlatego nasze gabinety zostały wyposażone w innowacyjne oraz precyzyjne urządzenia, dzięki którym możliwe jest ocenienie stanu zdrowia Pacjenta. Na tej podstawie ekspert może przygotować kompleksowy plan leczenia. Oznacza to, że z problemem choroby okluzyjnej możesz się udać do naszego gabinetu w Poznaniu lub w Wolsztynie.
Umów się na wizytę!
Wyleczenie choroby okluzyjnej jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala zapobiec pojawieniu się innych poważnych problemów. Dlatego jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy tej dolegliwości, to koniecznie odwiedź naszą profesjonalną klinikę stomatologiczną. Aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer pod numer +48 502 455 515.
R-Dent wysoko oceniany stomatolog









